GF 16x24

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Plenery O plenerach Cmentarz Centralny

Cmentarz Centralny

Email Drukuj PDF

 

Cmentarz Centralny


Członkowie naszej grupy fotograficznej podjęli decyzję o zorganizowaniu pleneru na Cmentarzu Centralnym w dniu 18.11.2019r. Temat pleneru: Detale. Dzień jak na porę roku był piękny.

Cmentarz Centralny został założony w 1900 roku na wzór nekropolii w Wiedniu i Hamburgu. Do okazałych budowli cmentarza należy brama główna neoromańska, która została częściowo zniszczona w 1941 roku podczas nalotów bombowych i odbudowana po wojnie. W 1906 roku oddano do użytku okazałą kaplicę centralną. Architekci cmentarza centralnego zaprojektowali aleje otoczone piękną zielenią /415 gatunków drzew i krzewów/ za którą ukazują się groby, krzyże, pomniki poświęcone pamięci tych co odeszli.

Cmentarz Centralny w Szczecinie obejmuje 166 ha powierzchni. Spoczywa na nim około 300 tys. zmarłych. Jest to szczególne miejsce ciszy, zadumy i pamięci. Tu spoczywają nasi przodkowie i znakomici byli mieszkańcy naszego miasta: artyści, poeci, malarze, muzycy, naukowcy, politycy, kupcy, marynarze. Tu spoczywa wielu żołnierzy poległych w walkach w obronie naszego miasta.

Fotografowaliśmy w ciszy i spokoju różne detale i szczegóły pomników i nagrobków. Każdy z nas przeżywał na swój sposób pobyt w tym miejscu.

Po zakończeniu pleneru spotkaliśmy się na tradycyjnej kawie w Columbus Coffe.

Tekst: Mirosław Kachnowicz, zdjęcia Marian Kowalski, Tatiana Kowalik i Włodzimierz Szymański