GF 16x24

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Plenery

Plenery

JUWENALIA UTW - Świnoujście 2012

Email Drukuj PDF

         19 maja w sobotnie południe świnoujska muszla koncertowa w całości opanowana została przez słuchaczy UTW z całego województwa. Występom artystycznym przysłuchiwali się kuracjusze, turyści , koleżani i koledzy , którzy licznie przybyli, aby wspólnie uczestniczyć w zabawie.   Ponad 100 osób ubranych w kolorowe stroje zaprezentowało atrakcyjny program artystyczny. Były śpiewy chóralne, kabarety, zespoły taneczne, zespoły wokalne. Publiczność nie szczędziła braw.    Nasz zespół Fotosenior reprezentowała Wanda, Basia/ biała/, Basia z mężem Stasiem, Grażyna S., Romek, Małgosia i Wojtek. Ciekawym tematem  zdjęć są nie tylko popisy artystów, ale i morze, plaża, promenada w Świnoujściu. I jak to bywało na poprzednich plenerach nie omieszkaliśmy skosztować kuchni Kasyna ( obiadek ),kawiarni z pysznym ciachem, kawą, lodami i piwkiem z sokiem. A w powrotnej drodze dodała nam skrzydeł u ramion naleweczka Stasia i Basi.    Organizatorzy juwenalii spisali się na medal, zapewniając słońce, dobrą zabawę i frekwencję. Dziękujemy im za to naszymi zdjęciami.

 

                                                                                        

Plener nad brzegami Płoni...

Email Drukuj PDF

    

       W dniu 24 lutego o godzinie 11,oo na Basenie Górniczym skompletowała się grupka zainteresowana fotografowaniem rzeki Płoni w jej zimowo – przedwiosennej szacie. Na miejscu zbiórki stawiło się 9 osób z Zespołu, tudzież jedna zaprzyjaźniona ochotniczka – Iwona. Cała dziesiątka wysiadła na przystanku „Unikon” przed mostem nad Płonią, od którego z biegiem rzeki rozpoczęły się „łowy” na interesujęce obiekty do sfotografowania. Nie licząc atrakcyjnych zakoli rzecznych z resztkami przymarzniętego do brzegów lodu, wiszącego ponad lustrem wody, momentami mieniącej się   refleksami przebłyskującego słońca ( tak, tak -  słońca! ... mimo niekorzystnych prognoz), każdy znalazł coś ciekawego dla siebie: czy to  okazałe, spróchniałe pnie, huby drzewne, obiekty budowlane i pozamarzane malownicze rozlewiska, czy widoki szarego, omszałego i bezlistnego starodrzewu, z -  tu i ówdzie - przebłyskującym nurtem rzeczki. Relaksujący spacer przy 10 stopnich Celsjusza w ciszy lasu i poszumie Płoni, zauroczył wiele osób zaskoczonych urodą tego zakątka naszego regionu. Jeden z uczestników został zaszczycony przydzieloną mu do opieki  bosą laleczką, którą pieczołowicie chronił przed chłodem i opadnięciem majteczek.  Drugi natomiast – o największym ciężarze właściwym -  wyrządził pozostałym niezamierzoną „przykrość”. Otóż wszedł na kruchą pokrywę lodową  rozlewiska, aby zrobić zaplanowane zdjęcie rzeki. Nie podejrzewał zupełnie, że cała grupa pozostająca na stałym lądzie solidarnie, w ciszy i skupieniu, cierpliwie czeka - z aparatami w pełnej gotowości - na szansę uwiecznienia atrakcyjnej sceny kąpieli błotnej „ryzykanta”. Dopiero  schodząc z lodu na brzeg ze słowami :”wydaję atest na obciążenie lodu do 96 kilogramów”,  zauważył stojącą w ordynku całą zawiedzioną grupę z widocznym, niekłamanym rozczarowaniem na obliczach. Około 14,30 - pomimo doznanego zawodu - w pogodnych nastrojach zajęliśmy miejsca w autobusie jadącym do centrum Szczecina.

        

        

Kiermasz Stepnica

Email Drukuj PDF

   Współpraca zespołu FOTOSENIOR z władzami i mieszkańcami Stepnicy nabrała tempa. To w piękną , słoneczną niedziele 11 grudnia cały nasz zespół wraz z gośćmi Romką i Kaziem Janickim wjechał samochodami do Stepnicy , by fotografować zorganizowany przez władze gminne Kiermasz Bożonarodzeniowy dla mieszkańców miasteczka. Szkoła Podstawowa udostępniła bazę, która pozwoliła organizatorom wywiązać się z zamierzeń i zadań przedświątecznych. A było co podziwiać. Liczne stoiska o ciekawych dekoracjach z mnóstwem ozdób świątecznych, światełek, stroików, choinek, wyrobów cukierniczych, masarskich, garmażeryjnych, sztuki wyszywania krzyżykiem i wiele innych ciekawostek na zbliżające się święta. Twórcami a zarazem artystami tych że atrakcji byli mieszkańcy i uczniowie gmin. Wokół stoisk kręcili się pasjonaci świątecznego klimaty, nie zabrakło tych najstarszych i tych najmłodszych Stepniczan i oczywiście nas fotografujących podpatrzone, uchwycone ciekawe sytuacje, twarze, sylwetki, obiekty świąteczne. Dużą atrakcją zwiedzających i kupujących były występy zespołów dziecięcych i ludowych, wystawa obrazów techniką krzyżykowa i potrawy kulinarne objęte konkursem. Choć atmosfera była gorąca, to kto chciał, mógł jeszcze dodatkowo rozgrzać się czerwonym barszczykiem z uszkami, zjeść pysznego pierożka, a także spróbować wyśmienitych ciast, galaretek, zwijańców i innych dań ,które wcześniej oceniła Komisja, do której zaproszona została nasz szefowa Wandzia Hładoń wraz z  znanym nam już wójtem, (pana Andrzej Wyganowski ) i jego współpracownikami. Wszędzie, gdzie byliśmy i fotografowaliśmy towarzyszyło nam zainteresowanie i sympatia mieszkańców Stepnicy i za to im bardzo dziękujemy. Nasze aparaty były rozgrzane do czerwoności. Nikt, kto chciał być sfotografowany nie został pominięty .

 

Staw „ UROCZYSKO”

Email Drukuj PDF

11.11.2011 roku godzina 11.00 – zbiórka 12-os. grupy  FOTOSENIOR  na końcowym przystanku Głębokiego. Temat pleneru ODBICIA LUSTRZANE W FOTOGRAFII.
     Uzbrojeni w statywy i aparaty ruszyliśmy nad staw w celu sfotografowania odbić przyrody w lustrze wody.
   Jest piękny,  słoneczny dzień i cała gama barw jesiennych. Krótka droga  i naszym oczom ukazał się widok bajecznych odbić w wodzie przyrody ją otaczającej. Moment i  grupa rozpełzła się w różnych kierunkach by zająć dogodne stanowisko do fotografowania. Spokojna stojąca woda, osłonięta od wiatru stworzyła możliwość uzyskania ciekawych lustrzanych odbić różnych przedmiotów znajdujących się na brzegu i w środku stawu. Pewne przyciemnione barwy przedmiotów, których odbicia obserwowaliśmy na powierzchni wody powodowały, że wybierało się motywy o barwach ciepłych, jasnych i intensywnych, jak np. zielone ławeczki. Ciekawym obiektem fotografii był wylot z kanału  i woda z niego wypływająca ,co powodowało lekkie falowanie przetworzonych kształtów odbijających się przedmiotów. Miłym obiektem zdjęciowym były również kaczki. 
   Plener zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i kołdunami w lokalu.

 

                                               Sprawozdawca Grażyna Stasiak

„Jedni szukają kontaktów w ERZE
Drudzy szukają piękna w plenerze”

     Zgodnie z tym mottem w dniu 11.11.11r o godzinie 11 minut 11 spotkał się zespól :FotoSenior” na pętli tramwajowej „Głębokie”. Pogoda znakomicie ułatwiała uwiecznianie ostatnich barw jesieni odbitych w gładkiej wodzie leśnego uroczyska. Po pełnych satysfakcji godzinach spaceru ze sprzętem fotograficznym i przetestowaniu możliwości kadrowania, spotkanie zakończyło się w restauracji „Virga”

                                               Sprawozdawca Czesław Kramarz

PS Dwa ostatnie zdjęcia w galerii to zdjęcia z alternatywnego pleneru w Berlinie

Więcej…

Wiejskie klimaty

Email Drukuj PDF

Obromino - wieś w odległości 3 km od miasta Pyrzyce a 14 km od Lipian. Do znanego Sanktuarium w Brzesku jest 5 km, a Park Dendrologiczny w Przelewicach jest oddalony o 9 km.

Wieś o średniowiecznej metryce. Pierwsze wzmianki to rok 1250 kiedy Książe Barnim I nadał ją pyrzyckim Augustyniankom. Po reformacji wieś włączono do domeny książęcej, a następnie  państwowej. Od tego czasu gospodarowali tu wyłącznie chłopi. Obromino ma plan wsi okolnicowej  z kościołem i szkołą pośrodku i zabudową wiejską rozlokowaną wokół  placu. Do kościoła o konstrukcji ryglowej zbudowanego w XVIII wieku na miejscu starszej świątyni prowadzi aleja lipowa. Od wschodniej strony kościół zakończony trójbocznie, z nadwieszoną wieżą po stronie zachodniej. Wieżę oszalowaną deskami wieńczy barokowy hełm i latarnia. We wnętrzu barokowy ołtarz ambonowy. Na terenie  wsi można zobaczyć kilka zabytkowych domów oraz wiele ciekawej roślinności w ogrodach mieszkańców.

Aktualnie wieś liczy 165 mieszkańców. Część to renciści i emeryci, a bardzo duża ilość mieszkańców dojeżdża do pracy. Rolników żyjących z pracy na gospodarce jest 13.

Życie kulturalne i rozrywkowe wsi koncentruje się w miejscowej świetlicy (dawnej plebani).

Więcej…

Strona 8 z 8