GF 16x24

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wydarzenia i zdarzenia

Wydarzenia i zdarzenia

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE DLA SENIORÓW

Email Drukuj PDF

            Warsztaty fotograficzne dla Seniorów

                                                                                Motto: Bywa, że epizod malutki

                                                                                          Wywołuje brzemienne skutki...

                                    Zakończony remont siedziby Szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i pięknie odmalowane korytarze nasunęły członkom Grupy Fotograficznej "GF 16x24" przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Szczecinie mieszkającym na terenie tej spółdzielni, myśl o eksponowaniu swoich prac w tym obiekcie jako swego rodzaju wystrój plastyczny pomieszczeń.

        Dzięki przychylnemu stanowisku Zarządu Spółdzielni i zaakceptowaniu tej propozycji, wystawione prace mogli oglądać i pracownicy Spółdzielni i jej interesanci, z których część została zainspirowana tymi pracami oraz spowodowała zainteresowanie możliwością poznawania podstaw fotografii cyfrowej w tej grupie.

        Nie znano zupełnie skali potrzeb, jednak przeprowadzony sondaż na pobliskich osiedlach, spowodował zgłoszenie się  22 osób zainteresowanych poznawaniem podstaw fotografii cyfrowej. W tej sytuacji postanowiono zorganizować takie warsztaty dla tej grupy i z dniem 8 października br. rozpoczęły się zajęcia w sali konferencyjnej Szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

        Pierwsze doświadczenia, kontakty i oczekiwania uczestników dowiodły, że zainteresowanie seniorów sposobem aktywnego spędzania czasu oraz ich chęci poznawania tajników tej dziedziny zasługują na szacunek, pomoc i wsparcie, bowiem nie wszyscy mogą liczyć na pomoc pracujących dzieci lub uczących się wnuków, którzy często nie mogą zrozumieć kłopotów pokolenia "wcześniej urodzonych" z nowymi modelami aparatów fotograficznych, komputerami, cyfrowymi zdjęciami i ich opracowywaniem.

        Część niezbędnych zajęć teoretycznych już się zakończyła, teraz nadszedł czas na zajęcia praktyczne, w trakcie których zauważone błędy i usterki będą korygowane i wyjaśniane źródła ich powstawania.

        Celem warsztatów jest dostarczenie każdemu uczestnikowi wiedzy i umiejętności pozwalających na samodzielne , poprawne wykonywanie fotografii na własny użytek oraz korzystania z darmowego programu do "obróbki" tych zdjęć, zaś ambitniejszym pasjonatom wskazanie drogi do dalszego rozwoju swojej pasji.

        I tak niewinny pomysł zaowocował istotnym wydarzeniem...

WERNISAŻ WYSTAWY "BOGACTWO BAŁTYKU"

Email Drukuj PDF

  

23 lipca 2013 roku / wtorek/ na Zamku Książąt Pomorskich w  Sali Ks. Jana Fryderyka odbył się wernisaż wystawy fotograficznej nt” Bogactwo Bałtyku” - Związku Fotografów Przyrody- Okręg Zachodniopomorski.

   Na otwarcie wystawy przybyli licznie miłośnicy fotografii i przyrody – zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Nie zabrakło wybitnych przedstawicieli świata medycyny i nauki oraz samych bohaterów wystawianych zdjęć. Naszą grupę GF 16x24 reprezentowała Wandzia, Jadzia, Grażyna S. i Iwonka, która poznała nas z Panią Hanną Chojnacką – Prezes ZFP. Po miłej wymianie zdań gospodyni wystawy wyraziła chęć bycia zaproszoną na nasze wystawy fotograficzne.

   Wystawa „ Bogactwo Bałtyku” zgromadziła zdjęcia 20 autorów i prezentuje z wielu perspektyw wyjątkową faunę florę ekosystemu Morza Bałtyckiego. Wiele zdjęć jest bardzo ciekawych i warto je obejrzeć. Kto ma na to ochotę to ma czas do 25 sierpnia. Polecamy.

 

WARSZTATY INTEGRACYJNE

Email Drukuj PDF

Działalnośći na rzecz osób w wieku emerytalnym

W miesiącu maju i czerwcu, nasza grupa fotograficzna brała udział w realizacji  Projektu Zadania Publicznego , Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym, Osiedlowe spotkania integracyjne – Warsztaty integracyjne.

Koleżanka Bożena zrobiła wykład, dla uczestników warsztatów fotograficznych dotyczący ekspozycji i kompozycji zdjęć z pokazaniem przykładowych zdjęć przy pomocy środków audiowizualnych. Następnie zrobiliśmy plener fotograficzny.

Pomocą merytoryczną przy wykonywaniu zdjęć w plenerze służyły dwie Basie, Bożena i Czesiu.

Na spotkaniu w którym wzięły udział również Jadzia i Romka, oglądaliśmy na telewizorze i omawialiśmy  zdjęcia wykonane przez uczestników pleneru.

Bożena  zapoznała uczestników jak można obrabiać zdjęcia w programie Picasa oraz pokazała podstawy obróbki  zdjęć w programie Photoshop Elements 9.

Kolega Roman pilnie dokumentował warsztaty swoim aparatem fotograficznym.

Zrobiliśmy odbitki  najlepszych zdjęć w formacie 30 x 40 cm., wykonaliśmy passe-partout i oprawiliśmy w ramy w celu prezentacji na wystawie poplenerowej, która odbyła się 8 czerwca 2013r.w Szkole Podstawowej nr 63, przy ul. Grodzkiej.

Po zakończeniu warsztatów zdjęcia daliśmy uczestnikom warsztatów, na pamiątkę.

JUBILEUSZ 35-LECIA SUTW - 10.06.2013

Email Drukuj PDF

 

Poniedziałek godzina 17.00, sala filharmonii wypełniona po brzegi słuchaczami uniwersytetu i zaproszonymi gośćmi. Na holu wystawione prace malarskie, fotograficzne naszej grupy, rękodzieła , albumy uniwersytetu. Na scenie konferansjerzy: Pani Barbara i Pan Czesław Kramarz sprawnie z wdziękiem zapowiadają kolejne punkty bogatego program uroczystości.

Wystąpienie Pani Prezes Grażyny Mądry – Iwanowskiej o początkach funkcjonowania SUTW i kolejnych latach oraz o zamierzeniach na następne wywołały duży aplauz wśród widowni.

Kolejnym mówcą był Prezydent Piotr Krzystek i przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Były podziękowania w postaci dyplomów dla zasłużonych i wyróżniających się w pracy na rzecz uniwersytetu słuchaczy. Takie wyróżnienie otrzymała między innymi nasza koleżanka Wandzia Hładoń i kolega Roman Majchrzycki. Gratulujemy.

Po części oficjalnej dalszą część akademii wypełniły występy w wykonaniu zespołów działających w ramach kół zainteresowań.

Jubileuszowe obchody wyjątkowego uniwersytetu to święto radości, aktywności i samorealizacji każdego jej słuchacza.

SPOTKANIE Z PANIĄ ILZA SARECKĄ

Email Drukuj PDF

     Akademia Medyczna- aula 16.05.2013 r.

 

   „ Polacy i Niemcy- życie bez granic” – to temat prelekcji Pani ILsy  Sareckiej pochodzącej z Niemiec. Panią  Ilsę poznaliśmy będąc w Ueckerműnde na plenerze fotograficznym, a w dniu jej spotkania z seniorami naszego uniwersytetu dowiedzieliśmy się , że jest zasłużonym pedagogiem języka niemieckiego w naszym mieście. Pisze, wydaje tomiki poezji, odbywa spotkania, utrzymuje kontakt z mieszkańcami Szczecina.

   Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy interesującego wykładu. Pan Czesław Kramarz w imieniu Zarządu Uniwersytetu oraz wszystkich słuchaczy wiązanką kwiatów podziękował Pani Ilsie za ciekawe wystąpienie, a nasza koleżanka Wandzia wręczając kwiatki przypomniała o pobycie naszej grupy fotograficznej w Niemczech.

                                                              

Strona 5 z 5